Μηχανή του χρόνου

Μια δημιουργική κατασκευή που παρουσιάζονται όλες οι ζωγραφιές των συνεργαζόμενων σχολείων σχετικά με την ενότητα «χρόνος»,στο E Twinning πρόγραμμα «Στον κόσμο των Μαθηματικών ,είναι η «μηχανή του χρόνου»,η οποία γίνεται με ένα κουτί (προτιμότερο ωα είναι κάπως μεγάλο)και δυο κυλίνδρους απο χαρτια κουζίνας.

Ε Τwinning

η αφίσα Logo του σχολείου μας

κάθε σχολείο που συμμετέχει στο E Twinning πρόγραμμα 2019-2020 «Στον κόσμο των Μαθηματικών»έχει συνθέσει μια αφίσα που σχετίζεται με τα μαθηματικά .ΕΔΩ μπορείτε να δείτε την δική μας και με την εφαρμογή jigsaw puzzle να παίξετε με αυτή.

bty
Γεωμετρία

Βρες το σωστό σχήμα

Στο παρακάτω λινκ μπορείτε να παίξετε ένα παιχνίδι για την εμπέδωση των γεωμετρικών σχημάτων:

Γεωμετρία

Σχήματα….

Στο νηπιαγωγείο τα σχήματα είναι αγαπημένο θέμα,αφού σχήματα και χρώματα βρίσκονται παντού γύρω μας.Ξεκινώντας από το σημείο σταδιακά ασχολούμαστε με τα είδη των γραμμών και κατόπιν με επίπεδα και στερεά γεωμετρικά σχήματα.

Άς γίνουμε δημιουργικοί…

Αφού γνωρίσουμε τα σχήματα για καλύτερη εμπέδωση μπορούμε να ασχοληθούμε με την παραπάνω εργασία

Ε Τwinning

E-Twining 2019-2020:ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

Στα πλαίσια του φετινού μας Ε-Twinning,τα συνεργαζόμενα σχολεία για τον μήνα Ιανουάριο ασχολούνται με τις Μετρήσεις.Τα παιδιά αποφασίζουν μια δράση-παιχνίδι η οποία περιλαμβάνει μετρήσεις κι αφού παίξουν και μετρήσουν τα αποτελέσματα με συμβατικές ή και μη συμβατικές μονάδες,αποστέλλουν τη δράση αυτή σε κάποιο άλλο σχολείο για να την επαναλάβει και να καταγράψουν και εκείνα τα παιδιά τα αποτελέσματα.

• Eγιναν μετρήσεις με ξυλάκια
  • με χάρακα
  • με συμβατικό μέτρο

Αποτελέσματα

ρίχνοντας με καταπέλτη

Συμπεράσματα

Για να μετρήσουμε μεγάλες αποστάσεις δε χρησιμοποιούμε ξυλάκια ή χάρακα..προτιμούμε το μέτρο

μετρήσεις ….πώς μετράμε σωστότερα;

Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!